• BTC / USD$29.840,80 
 • ETH / USD$1.835,62 
 • XRP / USD$0,40 
 • DOGE / USD$0,08 
 • BCH / USD$187,40 
Altcoin 22 Haziran, 2022, Çarşamba 01:33

Lisk Nedir? LSK Coin Ne İşe Yarar?

Lisk nedir? Lisk (LSK), merkeziyetsiz uygulamalar (dapps), paylaşımlı yazılım çalıştıran bir bilgisayar ağında çalışmak üzere tasarlanmış özel programlar için bir platform olarak hizmet etmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Bu makalede Lisk nedir, ne sunar, LSK coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, sizin için hazırladık. Lisk Nedir? Ne İşe Yarar? Lisk, dapps, paylaşılan yazılım çalıştıran bir bilgisayar ağında çalışmak üzere Lisk Nedir? LSK Coin Ne İşe Yarar?

Lisk nedir? Lisk (LSK), merkeziyetsiz uygulamalar (dapps), paylaşımlı yazılım çalıştıran bir bilgisayar ağında çalışmak üzere tasarlanmış özel programlar için bir platform olarak hizmet etmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Bu makalede Lisk nedir, ne sunar, LSK coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. bitadam.com olarak, sizin için hazırladık.

Lisk Nedir? Ne İşe Yarar?

Lisk, dapps, paylaşılan yazılım çalıştıran bir bilgisayar ağında çalışmak üzere tasarlandı. Özel programlar için bir platform olarak hizmet etmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir.

Projenin amacı, geliştiricilerin, her ikisi de genel web geliştirmede yaygın olarak kullanılan Javascript ve Typescript dillerini kullanır. Buna göre programlar yazmasına olanak tanıdığından, geliştiricilerin dapp’lerin oluşturulması için becerileri daha hızlı transfer etmelerini sağlamaktır.

Bununla birlikte, Lisk, geliştiricilerin, Lisk ağı içinde çalışan benzersiz blok zincirleri olarak adlandırdığı “yan zincirler” aracılığıyla özel dapp’ler ve kripto para birimleri oluşturmasına olanak tanır. Bu yan zincirler, Lisk blok zincirine bağlıdır ve Lisk dapp’lerinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilmekte.

Bu blok zincirler Lisk ile uyumlu olduğundan, geliştiriciler projenin yazılım geliştirme kiti’nden yararlanır. Ayrıca kodlama kitaplıkları ve kripto para birimi LSK gibi kaynaklardan yararlanabilmekte.

LSK coin nedir?

LSK coin Lisk’in yerel tokenidir. Token, ağ tarafından dapp’lere güç sağlamak için kullanılmakta. Kullanıcıların Lisk blok zincirinin yönetimine katılmalarına izin verir. Bununla birlikte, öncelikle bir Dapp‘i kaydetme ve güncelleme veya token sağlar. Bununla birlikte gönderme harcama gibi farklı işlem türleri için ağ ücretlerini ödemek için kullanılmakta.

Lisk nasıl çalışır?

Ağın ana yazılım uygulaması olan Lisk Core, protokolün kurallarını uygular. Buna göre çalıştıran bilgisayarları senkronize ve sorunsuz bir şekilde çalıştırır.

Lisk yazılım geliştirme kiti (SDK), Lisk Core ile uyumlu merkeziyetsiz uygulamalar (dapp’ler) oluşturmak için kullanmakta.

SDK üç bileşenden oluşur:

 • Lisk Framework
 • Lisk Elements
 • Lisk Commander

Temsil Edilen Hisse Kanıtı (DPoS)

 • Lisk, blok zincirini güvenceye almak ve dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize eder. Buna göre DPoS adı verilen bir fikir birliği sistemi kullanır.
 • DPoS, yazılımı çalıştıran hangi bilgisayarların Lisk blok zincirinde bir sonraki bloğu oluşturur. Daha sonra belirlemek için gerçek zamanlı bir oylama sisteminden yararlanır. Bu, LSK’ya sahip olan herkesin ağın işletilmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.
 • Her LSK tokeni, bir oyu temsil etmek için kilitlenebilmekte. LSK hissesine sahip tüm sahipler blok oluşturmaktan sorumlu 101 aktif delege için oy kullanır.
 • Her yeni blok arasında yaklaşık 10 saniye olmak üzere, döngü başına toplam 101 blok vardır. Her blok döngüsü kabaca her 16 dakikada bir.
 •  Lisk blok zincirine aktif delegeler bloğun toplam işlem ücretlerini ve ödülünü alır.
 • Aktif delegeler, kendilerine aktif delege olarak oy veren kullanıcılara dağıtmak üzere aldıkları LSK alır. LSK’nın yüzde kaçının seçmenleri daha da teşvik ettiğini de seçebilirler.

Lisk Nedir? LSK coin nasıl alınır?

Lisk, işlem hacmi geniş birçok kripto para borsasında işlem görüyor. LSK coin şu anda Binance, OKX, KuCoin, Huobi Global gibi borsalar tarafından listelenmekte. Tokeni satın almak için bu borsalardan birine üye olmak ve kimliği doğrulamak gerekiyor. Hesaplarını eksiksiz bir şekilde oluşturan yatırımcılar, cüzdanlarına para yatırarak LSK coin satın alabiliyor.